Apple v spolupráci s ďalšími technologickými spoločnosťami ako Microsoft, Facebook alebo Google zverejnili otvorený list, v ktorom vyzývajú prezidenta Baracka Obamu a členov kongresu, aby zvážili reformu štátneho dohľadu nad osobnými informáciami, ktoré vďaka svojim zariadeniam majú k dispozícií. List je možné nájsť na tejto stránke, pod ktorou sú podpísané spomínané spoločnosťi a objaviť sa má aj v celostránkových inzerátoch v pondelňajších vydaniach niektorých magazínov. Informoval o tom denník The New York Times.
Pred niekoľkými mesiacmi zaplavila Internet správa, že Národná bezpečnostná agentúra využíva program PRISM pre prístup k serverom technologických spoločností a monitoruje osobné informácie o používateľoch. Niet divu, že ľudia začali byť znepokojení a báli sa o svoje súkromie. Apple neskôr odpovedal verejným prehlásením, podľa ktorého nespolupracuje so žiadnou vládnou organizáciou a pripojil sa do skupiny spoločností, ktorá vyžaduje transparentnosť voči dohľadu NSA. Členovia spoločenstva sa podľa informácií stretli s prezidentom Obamom v auguste, aby prebrali otázky ochrany súkromia a vládneho dohľadu. Výsledok tejto snahy je zatiaľ neznámy.
V liste prezidentovi a členom kongresu je uvedené:
Vážený pán prezident a členovia Kongresu ,
Chápeme , že vláda má povinnosť chrániť svojich občanov, ale tohtoročné odhalenie v lete upozornilo na naliehavú potrebu reformovať postupy vládneho dozoru po celom svete . Rovnováha v mnohých krajinách sa naklonila až príliš v prospech štátu a od práv jednotlivca, ktoré sú zakotvené v našej ústave. To podkopáva slobodu, ktorú tak milujeme. Je čas na zmenu.
Z našej strany sme zameraní na udržanie používateľských dát v bezpečí nasadením najnovších šifrovacích technológií, aby sa zabránilo neoprávnenému dohľadu našich sietí a odvolávame sa na žiadosti vlády, aby sa zabezpečilo, že sú v súlade so zákonom a v primeranom rozsahu.
Apelujeme na Spojené štáty, aby sa ujala vedenia a zaviedla reformy, ktoré zaistia, že úsilie vládneho dohľadu sú jasne obmedzené zákonom, úmerné rizikám, priehľadné a musia podliehať nezávislému dohľadu . Ak chcete spoznať všetky princípy princípov, ktoré podporujeme, navštívte ReformGovernmentSurveillance.com
S pozdravom ,
AOL, Apple, Facebook, Google, LinkedIn, Microsoft, Twitter, Yahoo