Písal sa 9.január 2007. Steve Jobs vyšiel na pódium, už sebe vlastným spôsobom, a hovoril o nových zariadeniach, ktoré chce predstaviť. Nakoniec sa z troch revolučných zariadení ukázalo jedno, no silu malo minimálne za všetky tri. Zmenilo pohľad na mobilné zariadenia, ako ich dnes poznáme. iPhone bolo zariadenie, ktoré určilo trend, akým sa telefóny od tej doby vyvíjajú. A ako vlastne ten úplne prvý iPhone vyzeral?
Displej
3.5 palcový displej, ktorý v tej dobe znamenal neskutočný rozmer. Nehovoriac o tom, že bol plne dotykový, a ovládať sa dal najdokonalejším dotykovým zariadením na svete, prstom. Rozlíšenie 320 pixelov krát 480 bolo na tú dobu neskutočné, a s hustotou 163 ppi bol pohľad na displej, takpovediac nerozoznateľný od reality. Dnes nám to zrejme príde komické, no v tej dobe to bol unikát, a prvý oporný bod iPhonu vôbec.
Výkon
Za rýchle a svižné reakcie prvého iPhonu zodpovedali na rok 2007 vyspelé procesory, a to ako CPU, tak aj GPU. Síce iba jedno jadrový, no procesor Samsung RICS ARM mal neuveriteľných 620 MHz, a aj tie boli podtaktované na 412 MHz. Veď koniec koncov, načo by bolo toľko MHz. O 64-bitových zariadeniach v tej dobe nebolo nebolo ani pomyslenia, takže Samsung bol 32-bitový.
Na „originál“ Apple procesory tiež nebol čas, a aj GPU, teda grafický procesor zahrňoval inú firmu. Šlo o PowerVR MBX Lite 3D, vďaka čomu sme si na prvom iPhone mohli vyskúšať aj pokročilé 3D hry, či náročnejšie aplikácie na grafiku. Dnes už by to nestačilo, no vtedy sme si naozaj GPU ako také užívali.
Čo by to celé bolo bez dobrej pamäte. Čakáte gigabajty? Či aspoň pol gigabajtu? Nedočkáte sa. Prvý iPhone operoval so 128 MB pamäte, a to s technológiou eDRAM. Ani vnútorné úložisko vtedy nebolo zrovna najväčšie, no výber 4 GB, 8 GB, či 16 GB bol luxusom. Toľko hudby, filmov, či aplikácií, ste si nemohli dovoliť, ak ste nemali práve iPhone.
Kamera
Telefóny síce mali fotoaparáty, avšak ich kvalita bola mizivá. O to viac úžasné bolo, keď iPhone prišiel s dvoj megapixelovým fotoaparátom, ktorého snímky ste si mohli pozrieť na veľkom displeji. Približovanie prstami, presúvanie prstami, všetko ste vedeli ovládať intuitívne a automaticky. Toto ostalo iPhonom dodnes, vďaka čomu majú neustále úspech. A hoc nevedel natáčať video, bez kompromisov robil najlepšie snímky v dobe svojho predstavenia.
Nabitý senzormi
iPhone 2G obsahoval niekoľko senzorov, ktoré v tej dobre veru dostupné len tak neboli. Troj osý akcelerometer, proximity senzor, vďaka ktorému displej zhasol pri telefonovaní, či senzor osvetlenia, pomocou ktorého sa automaticky nastavoval jas displeja. Všetky tieto senzory prinášali výnimočnú skúsenosť pre zákazníkov, a prinášali maličkosti, ktoré ale pri úspechu iPhonu zavážili.
Operačný systém
iPhone okrem toho, že predstavil „sám seba“ prišiel aj s revolučným operačným systémom. iPhone OS, ktorý dnes poznáme pod skratkou iOS, bol intuitívny, nový dizajnom, aj funkciami. Veľký displej ponúkol možnosti, ktoré žiadne iné UI nemalo. Vďaka tomu prezentácia iPhonu získala úplne nový rozmer. Neskôr Apple pridal svoj vlastný obchod AppStore, vďaka čomu sa zákazníkom otvoril nový svet, a iOS sa stal platformou, ktorá vystrelila iPhone ešte vyššie.
Na záver …
iPhone sa pričinil o revolúciu. Tá by však neprišla bez osoby, ktorá revolúciu začala. Steve Jobs bol výnimočný človek, inovátor, a vizionár. Tento rok to bude už 6 rokov, od kedy odišiel. Zariadenia, v ktorých jeho rukopis ostane navždy, tu však ostanú na stálo. Preto Steve, Ďakujeme!