Každý, kto chce využívať služby nejakého operátora, musí mať v telefóne jeho SIM kartu. Toto jednoduché pravidlo je nemenné už roky a je jedným zo základných pilierov, o ktorý sa sa opiera operátorský biznis. Preto v akciových ponukách operátorov len zriedka vidíme Dual SIM telefóny – neradi totiž vidia, keď zákazníci využívajú služby konkurencie.
Túto hegemóniu operátorov má šancu zmeniť firma Apple, ktorá presadila formát Micro SIM, Nano SIM a nakoniec bude možno aj hrobárom SIM karty ako takej. Nemusí to byť pritom vôbec hudba vzdialenej budúcnosti, veľmi dôležitá správa v tejto súvislosti prišla totiž tento týždeň pri predstavení nových iPadov. Hoci na tlačovej konferencii Tim Cook a ďalší predstavitelia Apple spomenuli všetky možné detaily týkajúce sa ich hrúbky, displejov, fotoaparátov či výkonnejšieho čipsetu A8X, jedna mimoriadne podstatná vec im akoby nestála za zmienku, hoci môže spôsobiť ďalšiu revolúciu v mobilnom svete.
Je ňou Apple SIM, akási „univerzálna“ Nano SIM karta, ktorá sa nachádza priamo v slote nových iPadov Air 2, samozrejme len v modeloch podporujúcich dátové pripojenie. Zatiaľ sa tak nejedná o riešenie, ktoré by bolo integrované priamo v zariadení, aj tak je však veľkým krokom vpred. Umožňuje totiž priamo v prostredí operačného systému iOS prepínať medzi sieťami viacerých operátorov a využívať ich služby (jedná sa samozrejme zatiaľ len o dátové služby, nie o hlas či správy, keďže iPady ich nepodporujú). Apple SIM momentálne podporujú americkí operátori AT&T, Sprint, T-Mobile a britský operátor EE. Najväčší americký operátor Verizon zatiaľ chýba.
V praxi by tak malo byť možné jednoducho zmeniť služby jedného operátora za služby iného bez výmeny SIM karty. Ak by sa niečo podobné masovo rozšírilo a stalo štandardom, už by nebolo nutné pri objavení výhodnejšej ponuky meniť SIM kartu – proste by sme uzatvorili zmluvu s novým operátorom, hoci aj cez internet a na tej istej karte začali využívať jeho produkty. Prípadne, pri ceste na dovolenku by sme uzatvorili krátkodobý kontrakt s tamojším operátorom a dva týždne využívali jeho služby.
Bohužiaľ, bližšie technické špecifikácie svojej Apple SIM spoločnosť zatiaľ nezverejnila a musíme si počkať na podrobnejšie informácie. V zásade o niečo podobné sa však pred približne piatimi rokmi snažil aj Google a o niečom na spôsob Apple SIM sa hovorilo už v r. 2010. Vtedy však táto téma upadla do zabudnutia a firma Apple sa zrejme nechcela dostať pre univerzálnu SIM kartu do sporu s operátormi.
Dnes je situácia zrejme iná a Apple sa cíti byť dosť silnou spoločnosťou na to, aby operátorom mohla nielen diktovať podmienky, ale začať im zasahovať priamo do ich biznisu. Prítomnosť Apple SIM v iPadoch je zrejme len začiatkom a oveľa zaujímavejšie bude, ak sa táto nová funkcia objaví aj v iPhonoch a bude sa týkať aj hlasu a správ. Hovorí sa dokonca, že Apple by sa postupom času mohol stať akýmsi globálnym operátorom, či už na základe dohôd s lokálnymi poskytovateľmi, alebo aj budovaním vlastných sietí.
Prirodzene, naplnenie takéhoto plánu by mohlo zabrať celé roky a je viac než pravdepodobné, že Apple by narazila na odpor operátorov. Je totiž samozrejme rozdiel presadiť nový formát SIM karty, ktorý však na službách operátorov nič zásadné nemení a priniesť úplne nový revolučný štandard, ktorý už môže zásadne ovplyvniť ich zisky a odsunúť ich na druhú koľaj. Ak však nejaká spoločnosť má šancu v tomto boji uspieť, je to určite Apple, ktorá má nielen dostatok finančných prostriedkov, silnú pozíciu na trhu a širokú i vernú zákaznícku bázu, ale rátať môže aj neutíchajúcim vysokým dopytom po svojich zariadeniach, ktorý operátori vonkoncom nemôžu ignorovať. Budúcnosť je teda otvorená a bude zaujímavé sledovať, akým smerom sa bude vývoj uberať a či sa v nasledujúcich rokoch dočkáme nejakej plne softvérovej SIM karty a prestane existovať ako samostatná hardvérová súčiastka.
Zdroje: arstechnica.com, qz.com