Čakanie na predstavenie prakticky každého významnejšieho mobilu je sprevádzané veľkými očakávaniami, z ktorých mnohé nakoniec zostanú nenaplnené. Niečo podobné sme u súčasného iPhonu 6 mohli vidieť v prípade zafírového skla, ktoré malo chrániť celý displej. iPhone 6 však nakoniec prišiel len s „obyčajným“ tvrdeným sklom a zafír bol použitý len u objektívu fotoaparátu a senzoru Touch ID.
Zafír je oproti napríklad známemu Gorila Glass podstatne odolnejší voči mechanickým vplyvom a spoločnosť Apple ho plánovala využiť pri novom iPhone na zvýšenie odolnosti dotykovej plochy voči škrabancom a podobným poškodeniam. Výrobca preto v r. 2013 uzavrel dohodu so spoločnosťou GT Advanced Technologies, ktorej súčasťou bola nová továreň na výrobu syntetického zafíru v Arizone, v priestoroch patriacich Apple. Spoločnosť Apple mala výstavbu továrne financovať a GT Advanced Technologies by v nej pre ňu zafír vyrábala.
Dodávky miliónov kusov zafírových skiel by pre firmu prirodzene boli mimoriadne lukratívnym biznisom s očakávaným vysokým ziskom a z tohto dôvodu bol pred predstavením nového iPhonu o jej akcie na burze mimoriadny záujem. Firma však údajne nebola schopná zabezpečiť dodávky zafírových skiel v objeme požadovanom Apple a iPhone 6 tak bol nakoniec uvedený bez zafírového skla. To bolo studenou sprchou a mnohí investori sa začali akcií GT Advanced Technologies zbavovať a ich cena prudko poklesla. Výsledok bol však aj tak prekvapujúci – spoločnosť v pondelok ohlásila bankrot a požiadala o ochranu pred veriteľmi. Generálny riaditeľ firmy, Tom Gutierrez, si však verí a uviedol, že bankrot neznamená ich odchod z bisnisu. Naopak, mal by poskytnúť možnosť reštrukturalizácie a napĺňania obchodného plánu v budúcnosti na vyššej úrovni.
Okrem nenaplnených očakávaní ohľadom produkcie nových skiel pre iPhone má byť ďalšou príčinou krachu GT Advanced Technologies aj pozastavenie finančnej pomoci od Apple. Jablčný výrobca mal totiž sklárskej spoločnosti poskytnúť pôžičku v objeme 580 miliónov dolárov na spustenie výroby zafíru, ktorú by spoločnosť potom postupne splácala. Poslednú časť tejto pomoci vo výške 139 miliónov dolárov nakoniec Apple pozastavila a je pravdepodobné, že požiadala GT Advanced Technologies o vrátenie aj doteraz vyplateného finančného balíka. V spojitosti s výpadkom očakávaných príjmov za zafírové sklá iPhone 6 sa tak firma dostala do veľmi ťažkej finančnej situácie, ktorá viedla až k vyhláseniu bankrotu.
V Apple boli z bankrotu GT Advanced Technologies prekvapení a spoločnosť prostredníctvom hovorcu Chrisa Gaithera vyhlásila, že napriek tomuto nečakanému kroku sklárskej spoločnosti sa budú snažiť o zachovanie pracovných miest v továrni v Arizone a pri ďalších krokoch budú spolupracovať s miestnymi úradmi.
Zafír by mal byť okrem fotoaparátu a Touch ID u iPhone 6 použitý aj ako ochrana displeja u niektorých drahších variantov hodiniek Apple Watch, ktoré by sa mali na trh dostať v januári 2015. Bankrot GT Advanced Technologies by podľa analytikov ich produkciu ohroziť nemal, keďže Apple môže získať potrebné zafírové sklá aj z viacerých iných zdrojov.
Zdroj: arstechnica.com, macrumors.com