Marťanské vozidlo Curiosity je v podstate PowerMac G3 na kolesách

Pred nedávnom sme vás informovali o tom, že pristátie vozidla Curiosity na planéte Mars bolo úspešné aj vďaka jabĺčkovým zariadeniam, no kto by to bol povedal, že samotné vozidlo je svojím spôsobom spojené s Applom. Curiosity je totiž založený na hardvéri a softvéri, ktorý Apple používal nielen v Macoch včerajška, no používa ho ešte aj dnes! 

Srdce marťanského vozidla Curiosity je podľa portálu Extremetech postavené na single-board počítači RAD750, teda počítači integrovanom na jednej doske plošných spojov (viď. obr.). CPU alebo teda procesor je v prípade Curiosity, PowerPC 750 s frekvenciou 200 MHz, tiež známi ako PowerPC G3.

Súvisiacie články

Možno sa pýtate, prečo odborníci v NASA nevybavili vozidlo najnovšou technológiou dneška, no v prostredí v akom Curiosity operuje je nutné rátať s extrémnymi podmienkami ako napríklad vysoká teplota a vesmírne žiarenie. Práve spomínaný RAD750 odolá teplotám v rozmedzí -55 a 70 ° C, a  úrovni radiácie až 1000 Grey a je to obľúbená súčasť aj v iných vesmírnych zariadeniach.

Technická špecifikácia vozidla Curiosity:

  • PowerPC 750 CPU pracujúci na frekvencií 200Mhz, tiež známe pod označením G3
  • 256MB pamäte RAM
  • 2GB flash úložisko (SSD) na ukladanie vedeckých záznamov a snímok, ktoré sa neskôr pri komunikácií so zemou odosielajú
  • 17 1600×1200 (2-megapixel) kamier
  • VxWorks operačný systém, ktorý taktiež poháňa bezdrôtové Apple Extreme routre

Viac informácií o vozidle Curiosity nájdete vo výbornom článku portálu Extremetech

Disqus Comments Loading...

Vážení čitatelia a návštevníci portálu MojIphone.sk, pre skvalitnenie služieb používame súbory cookies. Prehliadaním tohto webu tak súhlasíte s používaním týchto súborov.