Niekoľko mesiacov dozadu boli médiá plné správ o smrti 23 ročnej ženy, ktorú zasiahol elektrický prúd pri telefonovaní s iPhone 5, ktorý sa v tom čase nabíjal. Vyšetrovanie nakoniec ukázalo, že obeť tragickej nehody využívala falošnú nabíjačku, ktorá nebola vyrobená spoločnosťou Apple resp. jej dodávateľom. Neoriginálne, „fejkové“ nabíjačky pre iOS zariadenia sa však objavujú aj na Slovensku a dokážu spôsobiť nemalé problémy. Na takýto prípad upozorňujú technici zo ServisMobilov.sk.
Pokiaľ firmy, ktoré dodávajú neoriginálne nabíjačky zachovajú pri ich výrobe vonkajší vzhľad, je veľmi jednoduché oklamať spotrebiteľa. Existuje však spôsob, ako rozlíšiť falzifikát od originálu aj bez toho, aby sme sa pozreli do vnútra. „Ako hlavný rozlišovací prvok by som použil sériove číslo vytlačené vo vnútri USB konektora. Neoriginálne nabíjačky nemajú v USB konektore žiadne číslo.“ upozorňuje technik Ivan Repa zo ServisMobilov.sk. Nižšie môžete vidieť fotografiu originálnej nabíjačky a falzifikátu. Ako vidíte „fake“ naozaj nemá spomínané číslo vo vnútri USB konektora.
Doska plošných spojov vo vnútri nabíjačky má podstatne odlišnú stavbu a taktiež aj menší počet obvodov – „Originálna nabíjačka má podstatne viac obvodov ci už ochranných alebo stabilizačných. Falzifikát má skromný počet súčiastok, jedná sa o také minimum len aby to fungovalo“, dodáva Ivan Repa. Hoci je nabíjačka funkčná, pre používateľa znamená potencionálne riziko úrazu elektrickým prúdom. „Väčšina iPhonov má určitú časť krytu z kovu, na ktorý sa môže dostať napätie z vadnej nabíjačky.“
Neoriginálna nabíjačka, ktorú ServisMobilov.sk dostal od zákazníka vyhorela práve vo chvíli, keď ju majiteľ zasúval do zástrčky. Horenie nastalo ešte počas držania nabíjačky v ruke. Dotyčný našťastie neutrpel vážne zranenia, pretože istič v priestoroch zareagoval veľmi rýchlo a odpojil prívod napätia do zásuvky. Ivan Repa upozorňuje, že ľudia, ktorí nemajú kvalitnú elektroinštaláciu nemusia mať také šťastie. Preto vám odporúčame, aby ste si svoje nabíjačky skontrolovali.