MojiPhone

Každý rok v septembri sa fanúšikovia značky Apple ocitnú za obrazovkami svojich počítačov a Macov, aby mohli sledovať predstavenie najnovších produktov z mobilného segmentu. Práve rok 2014 bol rokom, kedy Apple obnoví svoj dvojročný cyklus a predstaví novú verziu iPhonov s odlišným dizajnom a novým prístupom mobilným technológiám.

Po úvodných štatistikách o predaji iPhonov bol generálnym riaditeľom spoločnosti Apple predstavený iPhone 6 a rozmernejší iPhone 6 Plus. Oba modely boli označené za najväčší vývoj a pokrok v histórii značky, no mnohí fanúšikovia boli viac skeptickí než nadšení. Zdrojom negatívnych vyjadrení bol aj fakt, že Apple namiesto lacnejšej verzie iPhonu, ktorá bola hitom minulého roka, uviedol naopak drahšiu verziu.

Reakcie priateľov a známych na iPhone 6 boli dvojaké. Tí, ktorí už vlastnia staršiu verziu smartfónu boli buď pozitívni k novému zaoblenému dizajnu alebo negatívni k väčšiemu rozmeru, pretože sa naozaj jedná o veľký skok. Existuje však aj druhá strana karty a tou sú fanúšikovia Androidu. Ich vyjadrenia sa nelíšia od tých, ktoré nájdeme v internetových diskusiách. Narážajú na holý fakt, že výrobcovia Android zariadení ponúkajú smartfóny v oboch rozmeroch už roky a technológie, ako NFC sú ich súčasťou už od roku 2012. Ak by som to mal zhrnúť, tak všetci majú aspoň zčasti pravdu.

Dizajn a konštrukcia

Zrejme najkontroverznejšou témou, ktorá je spojená s novým iPhone 6, je práve jeho dizajn. Skutočne sa jedná o najväčšiu zmenu od čias iPhonu 4 a opäť sa stretávame s negatívnym ale aj pozitívnym postojom od majiteľov. Nový iPhone sa nielenže zväčšil rozmerovo, čo mimochodom Steve Jobs pokladal za absolútny nonsens, ale je tenší a zaoblenejší než jeho predchodca. Práve s hrúbkou zariadenia sú spojené zrejme najväčšie negatívne komentáre. Do hrúbky len 6,9 mm sa Applu totižto nepodarilo vtesnať celý fotoaparát a jeho časť tak vytŕča z tela. Tento fakt sa Apple snažil tiež skryť na produktových fotografiách umiestnených na domovskej stránke. Problém vytŕčajúceho fotoaparátu je ten, že sklo chrániace optické členy sa v tomto prípade poškriabe rýchlejšie, čo sa časom prejaví na kvalite snímok.

iPhone 6 recenzia

Poďme sa však pozrieť na najprominentnejšiu zmenu iPhone 6 oproti predchádzajúcemu modelu a to sú zaoblené hrany. Vďaka nim je dotyk s telefónom veľmi príjemný a po dizajnovej stránke mu dodávajú eleganciu a prémiový pocit. Zaoblené hrany sú však, ako som zistil, vecou osobného vkusu a nie každému budú vyhovovať. Negatívnym faktorom sa stáva o niečo väčšia pravdepodobnosť, že vám smartfón vykĺzne z ruky.

So zaoblenými hranami ide ruka v ruke ohnuté predné sklo, o ktorom Apple tvrdí, že ponúka najlepšiu odolnosť voči poškriabaniu na trhu. Sklo pokrýva celú prednú stranu zariadenia a chráni 4,7-palcový displej, čím sa dostávame k veľkosti displeja ako aj celého telefónu. Rozmer displeja je porovnateľný s konkurenčnými Android zariadeniami, ako je Samsung Galaxy Alpha, Sony Xperia Z3 Compact a iné. Pretože Apple odmieta zmeniť horný a spodný rám, kvôli veľkosti Home tlačidla, rozmerovo je celé zariadenie väčšie ako ponúka konkurencia. Napríklad Samsungu sa podarilo rovnaký displej vtesnať do nižšieho a užšieho tela. iPhone 6 je veľký telefón, ďaleko väčší než iPhone 5/5S no v rámci svojich možností stále ostáva použiteľný aj v jednej ruke, čo sa napríklad o iPhone 6 Plus povedať nedá.

iPhone 6 recenzia

Skutočným a podľa môjho názoru jediným negatívnym dizajnovým prvkom iPhonu 6 je návrh antény. Pretože telefón potrebuje nekovový priestor, cez ktorý bude môcť bez problémov prijímať rádiový signál, Apple sa rozhodol do dizajnu pridať plastové pásy na spodnej a vrchnej časti zadnej strany. Tieto sú nielen mnou, ale aj verejnosťou považované za dizajnovo najškaredší prvok nového modelu.

iPhone 6 recenzia-3

Inou zmenou, ktorá je úzko spojená s veľkosťou, je zmena umiestnenia Power tlačidla na pravú hranu. Zapínanie alebo vypnutie telefónu je tak pohodlnejšie, hoci niektorí používatelia budú určite potrebovať nejaký čas, aby si zvykli. Ostatné tlačidlá sú taktiež kovové a kvalitne spracované, pričom pozitívne musím hodnotiť aj manipuláciu s nimi. Apple zmenil tiež spodnú hranu zariadenia, na ktorej už nenájdeme dvojicu otvorov pre vedenie zvuku, ktoré vyvolávali falošný dojem z prítomnosti stereo reprodutorov. Okrem toho nájdeme v spodnej časti otvor pre 3,5-mm audio jack a Lightning konektor pre nabíjanie alebo synchronizáciu s počítačom/Macom. Od konkurencie, ktorá používa micro USB konektor, sa odlišuje hlavne tým, že je obojstranný. To znamená, že nezáleží akou stranou kábel pripojíte do konektora a vždy sa trafíte na prvý krát.

iPhone 6 recenzia iPhone 6 recenzia

Používanie iPhonu 6 je úplne novým zážitkom pre všetkých predchádzajúcich majiteľov telefónov značky Apple. Veľkosťou je síce väčší, než predchádzajúce modely, no v porovnaní s konkurenciou sa stále vydáva zlatou strednou cestou. Dielenské spracovanie opäť patrí k úplnej špičke a zaoblené hrany robia z novinky skutočne unikátne zariadenie.

Displej

Väčší displej iPhonu 6 bude znepríjemňovať život hlavne predchádzajúcim majiteľom smartfónov značky Apple, ktorí boli zvyknutí maximálne na 4 palce. Ovládanie jednou rukou už nie je také jednoduché a to sa týka hlavne prípadov, kedy musíte palec načiahnuť až do ľavého horného rohu, kde sú situované softvérové tlačidlá Späť systému iOS 8. Výhodou väčšieho displeja je naopak viac priestoru pre zobrazenie multimediálneho obsahu, textu či ikoniek aplikácií, na čo si v konečnom dôsledku nebude sťažovať nikto. Spomínam si na vyjadrenia fanúšikov počas vydania iPhone 5S, o tom, že by uvítali väčší displej naž 4″. Tak teraz ho tu máme.

iPhone 6 recenzia

Apple navýšil rozlíšenie IPS LCD panelu na 1334 x 750 pixelov (pôvodne 1136 x 640 pixelov), vďaka čomu si iPhone 6 udržal porovnateľnú hustotu pixelov 326 ppi, ako minuloročný model. Nové rozlíšenie tak bežní používatelia nepocítia, no developeri sú teraz nútení prispôsobovať svoje aplikácie ďalšiemu rozmeru.

Skutočným pokrokom je však obrazová kvalita panelu. Okrem vylepšení polarizátora, širších pozorovacích uhlov sme sa dočkali väčšieho kontrastného pomeru 1400:1, vďaka čomu bude zariadenie lepšie čitatelnejšie v exteriéri na priamom slnku. Displej je tak ostrý a jasný, hoci konkurenčné zariadenia už ponúkajú vyššiu hustotu pixelov a tzv. QHD (2K) displeje. Naopak nižší počet pixelov v prípade iPhone 6 sa pozitívne odzrkadlil na menšej spotrebe a menších nárokoch na RAM pamäť.

Výkon a nový Apple A8

iPhone 6, rovnako aj väčší brat iPhone 6 Plus, získali nový čip označovaný spoločnosťou ako Apple A8. Okrem porovnania s predchádzajúcim čipom Apple A7 a toho, že je vyrábaný 20-nm výrobným procesom však Apple už tradične neprezradil bližšie špecifikácie, no technologicky zameraným médiám sa podarilo odhaliť viac. Nová generácia čipu skrýva vo svojich útrobách 64-bitový dvojjadrový procesor Cyclone, ktorý je taktovaný na 1,4 GHz (o 100 MHz viac, ako predchodca). O grafickú stránku sa stará štvorjadrová jednotka PowerVR GX6450 novej generácie, ktorá poskytuje dostatočný nárast výkonu potrebný pre väčší displej.

apple-a8

Výsadou čipu je však nižšia spotreba energie, ktorá je potrebná ako vzduch, ktorý dýchame. iPhony nemali nikdy rekordnú výdrž batérie na jedno nabitie ani kapacitu, takže šetriť je naozaj nevyhnutné. Ďalším pozitívnom nového hardvéru je menšia tvorba tepla, čo môžem naozaj potvrdiť. Telefón sa pri hrách síce zohreje, no nejedná sa o extrémne teploty, ktoré by vyslovene prekážali pri dotyku.

Na iPhone 6 som vyskúšal niekoľko graficky náročných hier, ako je Modern Combat 5: Blackout alebo Asphalt 8. Prakticky všetky z nich fungovali absolútne bez problémov, s vysokou snímkovou frekvenciou. Pre test grafickej jednotky odporúčam stiahnuť z AppStore aplikáciu Epic Zen Garden, ktorá bola vytvorená špeciálne pre demonštráciu grafických a softvérových možností zariadení od Applu.

[app url=“https://itunes.apple.com/us/app/epic-zen-garden/id915975445″]

Spomenúť treba samozrejme aj pomocný procesor  tzv. Motion co-procesor, s ktorým sme sa stretli už minulý rok. Tento je navrhnutý na zbieranie dát zo senzorov (akcelerometer, gyroskop, kompas a ďalších) a na základe nich vyhodnocuje stav zariadenia. Dokáže vyhodnotiť, či kráčate, ste v automobile, bežíte, atď. Vďaka tomuto čipu dokáže systém rozpoznať, ako dlho ste smartfón nepoužívali a na základe toho napríklad zabrániť sťahovaniu mailov pretože môžete v tej dobe spať. Novinkou je dodatočný barometer, ktorý aplikácii Apple Health ale aj ostatným aplikáciam tretích strán pomáha dodávať osobnejšie dáta o aktivite používateľov.

Najnovší iPhone 6 je po hardvérovej stránke skutočnou vlajkovou loďou, ktorá konkuruje stovkám dalších smartfónov v tej najvyššej triede. Od Applu sme vždy očakávali plynulý chod systému ale aj všetkých aplikácií z AppStoru a ani s príchodom nového modelu sa nič nezmenilo. iPhone 6 je rýchlejší ako kedykoľvek predtým a používateľská skúsenosť je naozaj vynikajúca.

Fotoaparát – rýchlejší a presnejší

Všetci fanúšikovia aspoň sčasti dúfali, že Apple počas predstavenia spomenie vyššie rozlíšenie fotoaparátu. Opak sa však stal skutočnosťou a nový iPhone 6 bol opäť vybavený snímačom s rovnakým rozlíšením, s akým sa stretávame už od čias iPhonu 4S. Určitých vylepšení sme sa ale predsa dočkali. Je však lepší systém zaostrovania spojený so softvérovými úpravami v iOS 8 dosť na to, aby Apple uspokojil svojich zákazníkov ?

iPhone 6 recenzia

Za rýchlejšie zaostrovanie ďakujeme technológii, ktorú Apple nazýva focus pixels. V preklade sa jedná o detekciu fázy, ktorú používajú fotoaparáty vyššej triedy a prakticky je to rovnaká technológia, ktorú konkurencia uviedla v zariadeniach ako je GALAXY S5 alebo LG G3. Vďaka tomu mohol Apple vylepšiť aj funkciu detekcie tváre, ktorá je presnejšia a opäť rýchlejšia, než predtým. Nejaké vylepšenie je možné pozorovať aj v prípade stabilizácie obrazu, no tá nie je tak dobrá, ako u iPhone 6 Plus, ktorý je vybavený optickým stabilizačným systémom OIS.

Rovnako sa tu stretávame s True Tone bleskom, ktorý pozostáva z dvoch LED diód s odlišnými farebnými tónmi – jedna je studená a jedna teplá. Pri fotografovaní so zapnutým bleskom sa po stlačení spúšte najskôr nasvieti scéna, obrazový signálový procesor (ISP) vyhodnotí aký farebný tón má použiť a preblyskne. Výsledkom sú fotografie s prirodzenejšími farbami ako v prípade jedného blesku.

IMG_0335 IMG_0336

Vľavo snímka bez blesku, vpravo snímka s použitím True Tone blesku

Už minulý rok sa Applu podarilo zrýchliť fotoaparát iPhonu 5S a najnovší model je na tom ešte lepšie vďaka rýchlejšiemu čipu a úpravám softvéru. Nový model je rozhodne rýchlejší, či už sa jedná o čas potrebný na zachytenie fotografie, autofocus alebo o prácu v aplikácií pre fotenie. Čo sa obrazovej kvality týka, tá sa zlepšila hlavne v spomínanej ostrosti, dynamickom rozsahu alebo výkone v slabých svetelných podmienkach. Fotografie boli ostré v každom prípade a nevšimol som si ani presaturované fotografie, ako to je zvykov u konkurenčných zariadení. Apple tiež vylepšil algoritmy, ktoré sa snažia odstrániť šum z fotografií. V porovnaní s iPhone 5S sa na novom modeli objavuje naozaj menej šumu, hoci nočné fotografie sú samozrejme poriadne zašumené. Je to z toho dôvodu, že zariadenie sa snaží bojovať s menším svetlom zväčšením hodnoty ISO.

iPhone 6 recenzia

iPhone 6 recenzia

iPhone 6 recenzia

iPhone 6 recenzia

iPhone 6 recenzia foto-2

iPhone 6 recenzia

IMG_0058

Konektivita – Pribudlo NFC

Menších vylepšení sme sa dočkali aj v prípade konektivity. iPhone 6 disponuje všetkými modernými bezdrôtovými technológiami. Nájdeme tu pochopiteľne Wi-Fi v štandardoch 802.11 a/b/g/n/ac (2.4GHz a 5GHz) alebo Bluetooth vo verzii 4.0 LE (Low Energy). Samozrejmosťou je lokalizácia prostredníctvom GPS a GLONASS, ktorá je schopná zachytávať polohu veľmi rýchlo. Nečakaná je podpora technológie NFC, o ktorej využití Apple pochyboval roky. Apple však prišiel na spôsob, ako môže pridať iPhonu hodnotu a čo je dôležitejšie, prišiel na spôsob, ako technológiu monetizovať pomocou vlastného platobného systému Apple Pay. Ten je však obmedzený a potrvá možno aj niekoľko rokov, kým sa dostane do našej krajiny.

Stále platí, že najnovší iPhone je svetový telefón, s ktorým môžete vyraziť aj za kontinent (v závislosti od modelu). Pripojenie k dátovej mobilnej sieti operátora umožňuje UMTS/HSPA+/DC-HSDPA v pásmach 850, 900, 1700/2100, 1900, 2100 MHz. Okrem toho je prístupné aj pripojenie prostredníctvom rýchlej LTE (Long Term Evolution) siete vo väčšine pásiem. Na Slovensku sme už zažili komerčné spustenie siete vo veľkomestách, čo znamená, že technológia je dostupná a používatelia ju budú vyhľadávať. Novinkou je podpora pre Voice over LTE (VoLTE) alebo protokoly pre volanie cez Wi-Fi. Tieto technológie sú však závislé od podpory operátora, takže si ich nevychutná každý.

Batéria – 2 dni, nič viac

iPhone 6 je vybavený lítium-polymérovou batériou s kapacitou 1810 mAh, ktorú si bežní používatelia nemôžu vymeniť bez zásahu v servisnom stredisku. Spomínaná kapacita v porovnaní s inými high-end smartfónmi nie je práve najvyššia, no vzhľadom na nižšie rozlíšenie a menej náročný hardvér na spotrebu by mala byť výdrž približne rovnaká v porovnaní s predchádzajúcim modelom iPhone 5S.

Pri testovaní batérie som sa zariadenie snažil používať pri bežných činnostiach, aké budete vykonávať každý deň. Batériu som však nijak nešetril, bezdrôtové technológie Wi-Fi a GPS boli spustené neustále, aktivovaná bola automatická úprava jasu a tiež aj pripojenie do 3G siete. Na zariadení som synchronizoval dva e-mailové účty a využíval som ho na navigáciu v automobile. Počas dňa som zaznamenal niekoľko telefónátov, prezeral som maily a sociálnu sieť Facebook, chatoval som cez Google Hangouts, zahral som si nejakú hru vo voľných chvíľkach. Batéria pri takomto scenári vydržala poháňať iPhone 6 v pohotovostnom režime presne 1 deň a 22 hodín, pričom zariadenie hlásilo používanie 7 hodín 53 minút. Veľmi podobné výsledky som zaznamenal v minulom roku aj s iPhone 5S.

iphone_vydrz_baterie

Ak však patríte k používateľom, ktorí svoje zariadenie využívajú naplno či už v práci alebo vo voľnom čase, budete si musieť zvyknúť na každodenné dobíjanie. Batéria iPhonu síce v takomto prípade vydrží do druhého dňa, no nebude pripravená na plnohodnotné využitie a vy sa budete musiť obmedziť na zníženie jasu a vypnutie mobilných sietí.

Výdrž batérie sa dá o niečo zvýšiť vypnutím iCloudu, vypnutím Wi-Fi a 3G konektivity, vypnutím lokalizačných služieb alebo iných súčastí. V prípade hrania graficky náročných hier sa batéria iPhonu 6 dokáže vybiť veľmi rýchlo, no naopak pri pozeraní online videí vydrží o niečo dlhšie.

 

Touch ID – otvorené vývojárom

touch id

Hlavným predajným bodom minuloročného modelu bol bezpečnostný prvok Touch ID, s ktorým Apple pokračuje aj v tomto roku. Pre tých, ktorí o Touch ID ešte nepočuli, jedná sa o snímač odtlačkov prstov s vysokým rozlíšením, umiestnený v tzv. Home tlačidle, ktorý dokáže prečítať aj najjemnejšie detaily. Okraj tlačidla lemuje oceľový krúžok, ktorý má okrem estetickej funkcie aj iné využitie. Dokáže zaregistrovať prítomnosť prsta a na základe toho vyslať informáciu do senzoru, aby naskenoval odtlačok. Senzor následne z malých častí prstu zo subepidermánych vrstiev kože vytvorí snímok vo vysokom rozlíšení. Touch ID potom vykoná matematickú analýzu získaných informácií a porovná ich s údajmi získanými pri registrácii odtlačku.

Podobný prvok začala vo svojich zariadeniach používať aj konkurencia, no riešenie od Applu je vďaka pokročilejšej technológii aj po roku stále na vyššej úrovni. Snímač dokáže totižto zaznamenávať odtlačky z akéhokoľvek uhla a nie je potrebné, aby používateľ prechádzal vertikálne po snímacej ploche. Stačí, ak priloží prst a iPhone sa v priebehu veľmi krátkeho okamžiku odomkne. Touch ID v iPhone 6 je podľa môjho subjektívneho názoru rovnako rýchly, no ďaleko presnejší ako minulý rok. Zo stoviek pokusov o odomknutie odtlačkom sa mi to na prvý krát podarilo v drvivej väčšine prípadov.

Použitie Touch ID v priebehu vývoja prešlo zo samotného odomykania aj na autorizáciu platieb a inštalácií v obchode Apple Store, iTunes Store ako aj iBooks Store. Tieto možnosti nájdete v nastaveniach dotykového senzoru. Touch ID v tomto roku získalo aj rozšírenie pre Apple Pay a to len v prípade iPhone 6 a iPhone 6 Plus, ktoré majú integrované nevyhnutnú technológiu NFC. Pomocou Apple Pay totižto môžete bezkontaktne platiť v podporovaných obchodoch, pričom potvrdenie platby je vedené cez Touch ID.

Čo je však najdôležitejšie je, že Touch ID je s príchodom iOS 8 otvorené pre vývojárov. Môžu ho využívať na bezpečnostné overenie vo svojich aplikáciách, no k samotným odtlačkom pristupovať nemôžu.

iOS 8 – funkčné vylepšenia

Apple počas vývojárskej konferencie WWDC 2014 predstavil okrem nového OS X Yosemite aj novú verziu mobilného systému iOS 8, ktorá používateľom prináša množstvo funkčných zmien. iOS 8 mal ťažký začiatok, počas ktorého sa vyskytlo množstvo chýb a problémov, ktoré sa však spoločnosti podarilo v priebehu času odstrániť formou aktualizácií. Dnes už tak máte v rukách odladený systém bez významných chýb, ktoré by vám znepríjemňovali používanie iPhonu. Opisovať celý systém sa hodí na zdĺhavý samostatný článok a preto sa pozrieme na tie najzaujímavejšie novinky.

Podľa môjho názoru najužitočnejšia funkcia iOS 8 je hlbšia integrácia so systémom Mac OS X Yosemite. Vďaka novej funkcii Continuity budete môcť na počítači prijať telefónny hovor alebo zavolať bez toho, aby ste museli zodvihnúť telefón. Z Macbooku alebo iMacu môžete na diaľku aktivovať aj WiFi hotspot. Výbornou funkciou je tiež to, že prácu, ktorú ste začali napríklad na Macu, môžete dokončiť na tablete alebo na smartfóne. Napríklad, ak na Macu začnete pracovať na prezentácii v aplikácii Keynote, na tablete sa v ľavom dolnom rohu objaví ikonka, ktorá vám ju umožní otvoriť a pokračovať v úpravách. Apple túto možnosť nazýva Handoff Je to výborný spôsob, ako prepojiť váš Mac s mobilným zariadením a využívať ich naplno.

continuity

iOS 8 je teraz otvorenejší než kedykoľvek predtým. Apple sa doteraz bránil akýmkoľvek zmenám, ktoré by používateľovi dali voľnú ruku nad výberom klávesnice a jej vzhľadu. To sa však pravdepodobne aj pod nátlakom zákazníkov rozhodol zmeniť v novej verzii a pridal možnosť vývojárom meniť klávesnicu. Používatelia iOS zariadení sa tak môžu tešiť na výber klávesníc podobných tým, ktoré nájdeme aj na Androide. Odporučiť môžem populárnu alternatívu Swype, ktorá dovoľuje písať posúvaním prsta po písmenách na klávesnici.

[app url=“https://itunes.apple.com/us/app/swype/id916365675″]

iOS 8 konečne podporuje interaktívne notifikácie. Vďaka nim môžu používatelia akceptovať pozvánky na udalosti z kalendára alebo odpisovať na prichádzajúce správy bez toho, aby museli opustiť aplikáciu, v ktorej sa práve nachádzajú. Podobne fungujú notifikácie na Androide už dávno, Apple ich však v iOS 8 vylepšil a zdokonalil. Aby toho nebolo málo, Apple interaktívne notifikácie ponúka aj na uzamknutej obrazovke.

Funkcia Airdrop konečne funguje aj na zariadeniach iOS. Pomocou nej môžete jednoducho odosielať súbory medzi zariadeniami s Mac OS X a iOS. Musíte byť však v dosahu WiFi. Ďalšou novinkou je iCloud Drive, ktorý umožňuje nahrávať a synchronizovať súbory naprieč všetkými zariadeniami spoločnosti Apple. Nie je to však nič nové, čo by už neponúkal Google Drive alebo Dropbox. Súčasťou nového OS od Apple je aj aplikácia Fotky, ktorá teraz podobne ako Google+ dokáže automaticky zálohovať fotografie do cloudu a sprístupniť ich tak na všetkých zariadeniach.

Zaujímavý je aj nový program pre zdieľanie zakúpeného obsahu až so šiestimi členmi rodiny. Prítomná je aj rodičovská kontrola, ktorá rodičov upozorní na to, že dieťa chce kúpiť aplikáciu alebo hru a umožní im ich nákup schváliť alebo zamietnuť.

family

 

Apple však s uvedením nového iOS 8 vylepšuje aj Siri a pridáva jej podporu pre aktiváciu hlasom počas riadenia automobilu. Pomocou príkazu “Hey, Siri”, je možné Siri aktivovať bez toho, aby ste sa museli telefónu dotknúť. Vďaka partnerstvu so Shazamom bola pridaná aj podpora pre rozpoznávanie hudobných skladieb. Pre nás Slovákov je však Siri stále obmedzená, čo sa jazyka týka. Apple stále nerozšíril hlasové ovládanie o slovenský alebo český jazyk, takže Siri budú môcť využiť len spotrebitelia, ktorí vedia anglický, prípadne iný jazyk.

Veľmi dobrou funkciou je diktovanie textu, ktoré naopak funguje veľmi presne aj v slovenskom jazyku. SMS alebo iMessage správy tak už nebudete musieť písať ručne, ale môžete ich aj diktovať. Hlasové zadávanie je veľmi presné, hoci občas sa vyskytnú nejaké drobné chybičky. V tomto prípade však nerozumiem tomu, prečo Siri nie je schopná pracovať aj v našom rodnom jazyku, keď diktovanie pracuje bez problémov.

Multimédiá

Podpora multimédií a samotná práca s nimi je v dnešnej dobe považovaná za nevyhnutnosť a rovnako ako konkurencia, aj Apple v tomto smere vylepšuje svoj softvér.

Pozitívne zmeny priniesla hlavne aplikácia Fotky, ktorá slúži na pohodlné prezeranie multimediálneho obsahu. Obrázky a videá sú organizované podľa času ich vytvorenia alebo polohy (samozrejme len v tom prípade, ak máte spustené značkovanie fotografií). Médiá sa automaticky ukladajú do albumov, pričom používateľ môže vytvoriť aj vlastné. Hlavná obrazovka zobrazuje fotografie v mriežke, ktorú je možné zobraziť podľa obdobia, v ktorom boli vytvorené. Novinkou sa stáva možnosť vyhľadávať medzi fotografiami a videami podľa miesta, dátumu či ľudí a tiež aj nová kategória „Naposledy zmazané“, kde sa už ako tušíte ukladajú zmazané fotografie po dobu 30 dní, kým sa definitívne neodstránia.

iPhone 6 fotky iPhone 6 fotky iPhone 6 fotky

Hlavnou zmenou sa však stáva integrovaný editor fotografii. Ten podporuje bežné úpravy, ako je otáčanie, orezávanie alebo rôzne fotografické filtre. Okrem toho tu však nájdeme aj pokročilejšie možnosti úpravy, ako je úprava expozície, kontrastu, jasu, farby a mnoho ďalších. Funkčná je aj automatická úprava fotografie, ktorá podáva veľmi dobré výsledky.

iphone 6 fotky 3 iphone 6 fotky 2 iphone 6 fotky 4

Predinštalovaný prehrávač videa však okrem kozmetických zmien stále ponúka veľké obmedzenia. Ako používateľ budete mať možnosť nahrávať len limitované množstvo formátov prostredníctvom iTunes alebo si kupovať multimédiá prostredníctvom iTunes Store, kde sa dá platiť aj zo Slovenska. Apple na rozdiel od konkurencie doslova núti používateľov, aby si svoj obsah kupovali cez ich distribučné kanály.

IMG_0346

Telefonovanie

Mimo nového dizajnu alebo väčšieho displeja si iPhone 6 bezpodmienečne spĺňať bravúrne aj funkcie spojené s telefonovaním. V tomto smere som s iPhonom nezaznamenal žiadne problémy. Sila signálu bola na veľmi dobrej úrovni aj v miestach, kde iné smartfóny mali problém, pričom po kvalitatívnej stránke je na tom tiež veľmi dobre. Zvuk vylepšuje sada mikrofónov, ktoré snímajú samotný hlas ako aj okolité prostredie zo všetkých uhlov. Zvuk je následne prostredníctvom algoritmov vyčistený od nepotrebných zložiek, vďaka čomu používatelia môžu telefonovať aj v rušnejšom prostredí. iPhone 6 som vyskúšal na jednej z rušných bratislavských križovatiek, kde som kvalitu porovnával s externým bluetooth slúchadlom, ktoré sľubovalo podobné odrušenie. iPhone dokázal lepšie odstrániť hluk prostredia a volaná strana počula kvalitnejšie a hlavne čistejšie podanie.

Podobne ako niektoré konkurenčné zariadenia na trhu, iPhone 6 podporuje technológiu HD Voice, ktorá by mala výrazne vylepšiť kvalitu hovorov cez mobilnú sieť. HD Voice zabezpečuje prenos hlasu v širšom frekvenčnom rozsahu  50 – 7000 Hz, čo by používateľ mal zaznamenať najmä pre vyššie a hlbšie tóny.

Po softvérovej stránke sa iOS dočkal niekoľkých vylepšení aj v tomto smere. Najväčšou novinkou sa stáva možnosť telefonovať cez Wi-Fi alebo dátovú sieť operátora vďaka aplikácií FaceTime, ktorá je predinštalovaná v systéme. Okrem konferenčného video hovoru môžete teraz viesť aj hlasové volania, pričom podporované je aj čakanie na hovor. Facetime  využíva na iPhone 6 novší kodek H.265, ktorý sa zaslúžil o lepšiu kvalitu pri súčasnom znížení dátového toku.

iPhone 6 + iPhone 6 Plus

Okrem toho sú dostupné bežné funkcie, ako je možnosť odpovedať na hovor SMS správou a môžete si tiež nastaviť GPS súradnice, na ktorých vás iPhone upozorní, aby ste niekomu zatelefonovali. Na odmietnutý hovor je tiež možné nastaviť časovú pripomienku, ak ho napríklad v tom čase nemôžete prijať.

Rovnako, ako v prípade iPhone 5 a 5S, aj nový model je vybavený nano SIM kartou, ktorou sa výrobca snažil ušetriť drahocenné milimetre vo vnútri konštrukcie. Ak ste teda doteraz nevlastnili smartfón s týmto formátom SIM karty, budete musieť požiadať operátora o výmenu. Neodporúčam strihať kartu do tohto rozmeru, častokrát sa stane, že strihom zasiahnete do čipu SIM karty.

Hodnotenie

iPhone 6 + iPhone 6 Plus

„iPhone 6 nie je len väčší – je vo všetkých smeroch lepší“, týmito slovami popisuje Apple svoju novinku a nemôžem s ním nesúhlasiť. iPhone 6 je skutočne lepší po všetkých stránkach, má výkonnejší hardvér, lepší softvér a má úplne nový dizajn, ktorý sa odlišuje od všetkých smartfónov na trhu.  Práve dizajn je pre mnohých ľudí základným kameňom, ktorý sa vo veľkej miere podieľa na rozhodovaní o kúpe. Myslím, že Apple urobil skvelú prácu pri návrhu nového modelu, hoci chybičky ako vyčnievajúci fotoaparát alebo plastové pruhy na zadnom kryte do istej miery kazia dojem z inak dizajnovo perfektného smartfónu. Je to však dosť na to, aby uspokojil masy ?

Druhá strana mince nesie so sebou pocit, že Apple nespravil všetko pre to, aby sme z produktu cítili niečo špeciálne a magické. Mnoho zmien, ktoré zariadenie prináša, sú akoby vyžadované od samotných používateľov a Apple nemal z marketingového hľadiska ani inú možnosť, než uspokojiť ich potrebu. Či už sa to týka nového dizajnu, väčšieho displeja alebo väčšej otvorenosti softvéru, tieto novinky boli žiadané samotnými používateľmi dlhé mesiace a vychádzajú od konkurencie.

Naopak jedným z predajných bodov, ktorý nesmieme vynechať, je už dnes odladený a jednoduchý softvér s mnohými novými použiteľnými funkciami, ako je Continuity, Airdrop alebo iCloud Drive. iOS od Applu jednoducho umožňuje bezproblémovú a rýchlu prácu so zariadením, pričom aj tie najzákladnejšie funkcie sú prepracované s ohľadom na akúkoľvek skupinu používateľov. S iPhonom je totiž veľmi jednoduché nadviazať vzťah a udržať spokojnosť na dostatočne vysokej úrovni.

Nový iPhone 6 nie je lacný. Tento fakt sprevádza smartfóny od Applu už od prvého modelu. iPhone 6 v slovenských obchodoch Apple Premium Reseller stojí celkom 709 € (u operátora Orange si ho kúpite za 680 €) vo výbave so 16 GB pamäte RAM. Každý ďalší pamäťový skok vás bude stáť ďalších 100 €, až kým sa nedostanete k hodnote 128 GB za 909 eur. To je pomerne vysoká suma za jeden smartfón, hlavne v porovnaní s konkurenčnými zariadeniami.

Aj napriek tomu je však iPhone 6 stále jeden z najlepších smartfónov aké si na mobilnom trhu môžete zakúpiť. Od Apple však už tradične očakávame, že ich zariadenia sú umiestnené spolu s ostatnými len na najvyšších priečkach. Apple opäť ukázal, že vie robiť skvelé produkty, odlišné od konkurencie. Nároky zo strany používateľov sa každým rokom zvyšujú, čo je zrejme aj dôvod, prečo iPhone 6 nezaujal až tak, ako to všetci očakávali.

Ďakujeme operátorovi Orange za zapožičanie zariadenia do testu.

Orange

2. decembra 2014
Fotománia

+