Tiliard – biliard v štýle logickej hry

Do redakcie sa nám dostala nová hra s názvom Tiliard, od mladých slovenských vývojárov vystupujúcich pod pseudonymom 2 Key Players. Cieľom tejto modernej obdoby stolového biliardu je vyčistiť hraciu plochu schovaním všetkých dlaždíc (namiesto gúľ) do šiestich otvorov na rohoch stola. Poďme sa bližšie pozrieť na pravidlá a hratelnosť Tiliardu. V článku nájdete aj krátky rozhovor s jedným z autorov, Patrikom Tóthom. 

Po spustení vás aplikácia privíta príjemným dizajnom užívateľského prostredia s miernym nádychom starých konzolových hier. Hlavná ponuka nieje statická a je veľmi pekne spracovaná. Jednu výhradu by som mal na ikony v ponuke, ktoré niesú optimalizované pre Retina displej. Na iPhone 4S sa zdajú byť mierne rozmazané, no bežný používateľ si toho pravdepodobne nevšimne. Veľmi ma potešila slovenská a anglická lokalizácia. Som rád, že slovenský vývojári nezabúdajú na svojich rodákov, aj keď aplikáciu majú cielenú pre zahraničný trh.

Ako som už v úvode naznačil, Tiliard je založený na prvkoch biliardu a logickej hry. Vývojári hry ho označujú formulou „Biliard – Gule + Políčka – Tága = Tiliard“. Hracia plocha je rozdelená na mriežku 15×8 štvorčekov. Namiesto hracích gúľ sa na obrazovke nachádzajú očíslované dlaždice. To čo robí túto hru výnimočnou je to, že dlaždice sa posúvajú vždy o toľko pozícií, akým číslom sú označené. Dlaždicu dáte do pohybu označením štvorca po stranách dlaždice.

Na základe počtu striel, ktoré hráč spotrebuje na vyčistenie hracej plochy získa hodnotenie. Samozrejme, čím nižší je počet striel, tým väčšie je skóre. Ďalším z parametrov je hodnotenie použitého postupu v hre. Môžete byť označení, ako Hráč, Profík alebo Hviezda. Postup v hre je prepojený so službou GameCenter, kde môžete získať 10 úspechov. Výborný nápad je umiestnenie tlačidla pre zdieľanie skóre, postupu hry a hodnotenia na sociálnu sieť Twitter.

Hra je navrhnutá takým spôsobom, aby každý začínajúci hráč pochopil všetky pravidlá a chovanie sa dlaždíc. Je rozdelená na štyri rôzne úrovne obtiažnosti: Tréning, Sila, Smer a Otáčanie. Prvá úroveň poskytuje návod na zvládnutie, všetkých základných úkonov, ktoré budú neskôr v hre potrebné. Každá ďalšia úroveň odkrýva nový prvok a zároveň aj 10 nových kôl. 

Po prvý krát prinášame čitateľom recenzie aj krátky rozhovor s tímom 2KeyPlayers:

Popíšte nám Váš tím a aké úlohy zastupovali jednotlivci pri vývoji Tiliardu.

Patrik Tóth (programátor) – Ja som Tiliard naprogramoval, vymyslel mu názov a okrem dizajnu stola a políčok, som sa postaral aj o zvyšnú grafiku v hre. Mám na svedomí aj zopár stolov (levelov), ale v porovnaní s bratom je ich pomenej.

Marek Tóth (dizajnér) – Tiliard bol jeho nápad. Aj keď na začiatku s názvom Tiliard veľmi nesúhlasil, nakoniec sa mi ho podarilo prehovoriť. Vymyslel a navrhol logo, základný výzor hracích políčok a väčšinu stolov. Jeho hlavnou úlohou však bolo presviedčať staršieho brata (mňa), že Tiliard nemusí byť až taký dokonalý … úplne postačí, že bude výborný a konečne hotový. Keby nebolo jeho, tak Tiliard by určite bol ešte stále iba vo vývoji (a možno už ani to nie).

Peter Takáč (grafik a hudobník) – Je asi jediným z nás, ktorý má umelecké cítenie. Bez neho by Tiliard určite nevyzeral tak, ako teraz vyzerá. Navrhol dizajn a grafiku stola a vylepšil hracie políčka do podoby, v akej sú teraz. Jeho veľkým prínosom do Tiliard-u však je bezpochyby aj hudba. Jeho tvorba sa nám páčila už predtým a sme veľmi radi, že ňou prispel aj do Tiliard-u.

Odkiaľ ste čerpali inšpiráciu na túto hru ?

Od strednej sme spolu s bratom náruživými hráčmi počítačových hier a počas tejto doby sme toho odohrali naozaj veľa (náš spoločný zoznam prejdených hier sa už pomaly blíži k 400-vke. Už od čias éry Atari/Commodore sme snívali o tom, že vytvoríme aspoň jednu hru. Chceli sme len zistiť, či to dokážeme. Okrem hrania hier sa však aktívne venujeme aj biliardu. Hráme 1. slovenskú biliardovú ligu za naše malé mesto Moldava nad Bodvou. Hlavnou inšpiráciou pre nás však bola hra od kanadského vývojára Matta Rixa – Trainyard. Bratovi (Marekovi) učarila natoľko, že po jej dohraní ho napadla myšlienka, do ktorej sme sa potom hneď aj pustili. Takže ak to zhrnieme, inšpiráciou boli hlavne naše záľuby (počítačové hry a biliard) a Trainyard.

Odkiaľ plynie názov Tiliard ?

Súvisiacie články

Určite je to odvodené od slova biliard. To však nie je všetko. Slovo billiard vraj vzniklo zlozením slov „bille“ (myslím, že to v nejakom jazyku znamená „gule“) a „ard“ (co je nieco ako umenie, teda po anglicky „art“). Keďže sa Tiliard nehrá s guličkami, ale poličkami (po anglicky „tile“), tak sme to dali dokopy a vznikol Tiliard = umenie s políčkami.

Ako dlho sa venujete vývoju pre iOS ?

S vývojom pre iOS sme začali niekedy v júni 2010, keď si môj brat Marek kúpil prvú knihu o jazyku Objective C. Po čase ho to však prešlo a tak som sa do toho vrhol ja. Keďže s vývojom hier sme nemali vôbec žiadne skúsenosti, kľúčovým bolo natrafenie na skvelý framework (v diplomovke som to myslím prekladal ako rámec) Cocos2D, ktorý mi moju prácu výrazne uľahčil.

Čo plánujete do budúcnosti, v súvislosti s touto appkou?

Plánov máme veľmi veľa, horšie je to však s voľným časom. Hlavným cieľom je čo najskôr spraviť z Tiliard-u univerzálnu aplikáciu, t.j. pridať podporu pre iPad. Neskôr chceme určite pridať zopár nových herní (úrovní). Nápadov na nové prvky máme dosť, takže ak si popri všetkých našich ďalších záľubách nájdeme čas, určite niektoré z nich zrealizujeme. No a nakoniec, ak budú mať hráči záujem, tak by bolo mojim osobným snom pridať aj editor stolov, aby sme „zabezpečili“ stály prísun nových, kvalitných stolov.

Za 2 Key Players odpovedal Patrik.

Promokódy pre najrýchlejších čitateľov:

XTYRYH99FNR4

AW6AHHAH3Y3A

Záver

Tiliard je skutočne výbornou hrou na odreagovanie sa a na precvičenie logického uvažovania. S klasickými simulátormi biliardu nemá takmer nič spoločné a je unikátom na AppStore. Aj keď nie som veľký hráč, Tiliard si zahrám veľmi rád a pouvažujem o nových ťahoch v kolách, ktoré som nezvládol ako Hviezda.

Tiliard je dostupný pre iPhone, iPod Touch a iPad  za 0,79 € a môžete si ho stiahnúť kliknutím na nasledovný odkaz:

[app url=“http://itunes.apple.com/sk/app/tiliard/id526999566?mt=8″]

Disqus Comments Loading...

Vážení čitatelia a návštevníci portálu MojIphone.sk, pre skvalitnenie služieb používame súbory cookies. Prehliadaním tohto webu tak súhlasíte s používaním týchto súborov.