MojiPhone

Hovorí sa, že ak využívate nejaký bezplatný internetový produkt, v skutočnosti sa produktom stávate vy sami. Spoločnosť, ktorá vám takúto „bezplatnú službu“ poskytuje, sa s veľkou pravdepodobnosťou zameria na čo najúčinnejšie cielenie reklamy a zisky z nej nahradia platby, ktoré by ste inak zaplatili. S tým samozrejme úzko súvisia osobné údaje a ďalšie citlivé informácie, ktoré sa týkajú vášho správania na internete, pričom takto získané dáta sa dajú nielen využiť, ale aj predať ďalej. Súkromie na internete (ak vôbec čosi také existuje), môže byť teda tým pádom výrazne obmedzené.

Apple sa v tomto smere správa odlišne, aspoň to tvrdí jej šéf Tim Cook. Ten sa v talkshow Charlieho Rosea vyjadril, že súkromie používateľov je ich prioritou a snažia sa k tejto oblasti pristupovať inak než ostatné internetové firmy. „Keď vytvoríme novú službu, snažíme sa dáta nezhromažďovať,“ uviedol Cook v odpovedi na otázku, či je nová služba Apple Pay dostatočne bezpečná pri ochrane citlivých dát, ako napríklad čísla kreditných kariet. „Nečítame vaše e-maily. Nečítame vaše správy v službe iMessage. Ak by nás vládne úrady požiadali, aby sme im ukázali vaše správy, tak im nemôžeme vyhovieť, pretože sú zašifrované a my nemáme kľúč,“ povedal.

Zdôraznil tiež, že ich podnikanie sa týka predaja iPhonov, iPadov či hodiniek a nie získavania a obchodovania s osobnými údajmi a citlivými informáciami o používateľoch. „Náš biznis nie je založený na zhromažďovaní dát o vás; vy nie ste náš produkt,“ uviedol Cook v rozhovore s moderátorom, pričom tým myslel všetkých používateľov služieb Apple.

Riaditeľ Apple sa nevyhol ani jemnému rypnutiu do konkurenčných spoločností, ktoré majú údajne poskytovať vláde rôzne informácie o používateľoch a umožniť prístup úradom do svojich databáz (hovorí sa napríklad o spoločnosti Yahoo, ktorá bola NSA donútená vstúpiť do programu PRISM pod hrozbou pokuty). Ako v tejto súvislosti rezolútne uviedol Cook, k dátam Apple však nikdy nikto nedostal prístup a jej predstavitelia by to za žiadnych okolností nedopustili.

Zdroj: gizmodo.com

16. septembra 2014
Fotománia

+